Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
RáztočnoHľadať
 
 

ŽLTÁ - PLASTY

                                                           

 

                                               ŽLTÁ - PLASTY


   V projekte separovaného zberu odpadu (SeZO) táto farba znázorňuje materiál, s ktorým prichádzame do kontaktu veľmi často. Výrobky z plastov i plasty samotné sú neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života a preto sa v odpade nachádzajú vo veľkých množstvách. Budeme triediť (separovať) plasty všetkých druhov, vrátane PET – fliaš, ktoré nedokážeme v domácnosti, v dielni alebo v záhrade iným spôsobom zúžitkovať).
Pre obyvateľov dedín to bude znamenať nasledovné:
  
   Plasty a PET - fľaše zbavíme zvyškov potravín, vypláchnite ich vodou, odstráňte z nich kovové časti, prípadne zvyšky gumy a textilu, takto upravené ich vhadzujeme do špeciálnych zberných nádob. Objemný plastový odpad sa snažíme rozrezať, rozbiť, rozdeliť na menšie časti a až potom vhodiť do žltých nádob alebo vriec. Nikdy plastové objemné odpady (veľkých rozmerov) neskladáme, nestáčame, hlavne pokiaľ majú tendenciu sa opäť vrátiť do pôvodného tvaru. Týmto sa vyhneme problémom pri manipulácii s nádobami alebo vrecami.

Hlavne PET fľaše sú ľahké a objemné druhotné suroviny, preto ich pred vhodením do žltej zbernej nádoby alebo vreca zlisujte pristúpením na zemi, prípadne v lise na PET-fľaše tak, aby sa čo najviac zmenšil ich objem.

Nevkladáme: Veľmi znečistené plasty a PET-fľaše napr. od tukov, olejov, náterových hmôt, ktoré nieje možné odstrániť, alobal, celofán, obaly od kávy a pod. Tieto odpady naďalej ukladáme do klasických smetných nádob.


Použitie plastov.

PET sa používa hlavne ako materiál vhodný na uskladnenie a prepravu nápojov. PET – fľaše sa tiež využívajú ako vhodný obal na rastliné tuky, pracie prostriedky, niektoré rozpúšťadlá.
PVC sa osvedčil na výrobu vodovzdorných potrubí, tašiek, vreciek, pršiplášťov, záhradných hadíc.
Polyetylén slúži na výrobu plastových odpadových nádob, plastových fliaš a iných potravinových obalov. Z polystyrénu sa vyrábajú jednorázové misky, jogurtové poháriky, obaly, profily. Polypropylén sa používa na výrobu plastových jednorázových pohárov, obaly šampónov.

Zvýšenú úroveň zhodnocovania plastov dosiahneme uvedením do prevádzky nových technológií na ich materiálové zhodnotenie. To je však podmienené efektívnym zberom plastov ako druhotných surovín. Týka sa to všetkých druhov plastov ( PE,PP,PS,PVC,PET) a nielen nápojových obalov.


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka