Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
RáztočnoHľadať
 
 

ZELENÁ - SKLO

                                           

                                                   Zelená – sklo


Ďalšou surovinou, zbieraním, ktorej prispejeme k ochrane životného prostredia a prírody je sklo.

Sklo je z hľadiska zdravotnej nezávadnosti ale aj vzťahu k životnému prostrediu najkvalitnejšou obalovou technikou na nápoje.
Už pri nákupoch v obchode predchádzajte vzniku odpadov a vyberajte si tie nápoje a potraviny a drogériové výrobky, ktoré sú balené v sklenených obaloch.
Vratné fľaše zo skla vráťte späť do obchodu. Nevratné fľaše od nápojov a zaváranín opakované využívajte pri domácom konzervovaní a ukladaní potravín na zimné obdobie.
Separujte nepotrebné a nevyužiteľné fľaše zo skla očistite od zvyškov potravín kovových a plastových uzáverov. Fľaše nerozbíjajte, ukladajte ich celé do zberných nádob alebo SeZO vriec zelenej farby. Určite nevkladajte rozbité sklo do SeZO vreca, pokúste sa vyhľadať najbližšiu zbernú nádobu zelenej farby a takéto sklo vložte do nej.

TRIEDIME: sklo všetkých farieb, tabuľové sklo, poháre, fľaše od nápojov, fľaše a poháre od konzervovaných potravín.
Sklenené nádoby, fľaše, poháre môžu obsahovať etikety, nálepky.

NETRIEDIME: výrobky znečistené nebezpečnými látkami (farby, rozpúšťadlá,...), ostatné druhotné suroviny. Do triedeného skla však v žiadnom prípade nepatria: porcelán, keramika, kamenina, zrkadlá, pálená hlina

Vratné sklenené obaly vrátením do predajne, znižujeme množstvo odpadu, pričom zvyšujeme ich obeh v priemere na 30 – 60-krát. Po poškodení sa nemusí stať odpadom, výborne sa recykluje. Sklo je recyklovateľné z 80% až 98% (záleží od technológie). Vratné sklenené fľaše spotrebujú menej prírodných zdrojov, produkujú menej emisií do ovzdušia a sú menej náročné na energiu ako PET obaly. Aj keď u vratných fliaš dochádza k istému znečisteniu vody kvôli umývaniu.
Sklo je Štátnym zdravotným ústavom SR najviac odporúčaným obalom z hľadiska zdravia. Je chemicky stabilné, čím je eliminované uvoľňovanie škodlivých látok zo skla do nápoja.

Odpadové sklo sa odváža do sklární, drví sa a používa sa k výrobe nových sklenenných výrobkov. Po vytriedení skla z odpadu, triedi sa ďalej na farebné a číre.
Vytriedené sklo sa rozdrví a pridá do východzej zmesi na výrobu nového skla. Najčastejšie sa týmto spôsobom vyrábajú fľaše na minerálky, alkoholické nápoje a iné sklenené výrobky.


Ušetrí sa pri tom množstvo energie a surovín, pričom sa sklo dá týmto spôsobom používať takmer do nekonečna.


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka