Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
RáztočnoHľadať
 
 

Veľká Čausa

Veľká Čausa

Charakteristika obce

    Obec sa po prvýkrát písomne spomína v roku 1358. Leží v nadmorskej výške 312 m (stred), chotár 285 – 361 m. Pôvodne mala charakter dediny pri hradskej, dnes je prícestnou radovou obcou.

Historické pamiatky

    Kostol sv. Gorazda (kat.) predstavuje modernú sieňovú stavbu, vysvätenú 30 mája 1999. Vnútorné zariadenie je z čias stavby.
    Dom smútku na cintoríne z 20. stor., stavba s obdĺžnikovým stavb pôdorys a vstavaná veža. V 90. rokoch 20. stor. rozšírený pre potreby konania bohoslužieb do času postavenia kostola. Vnútorné zariadenie novodobé, ústredný obraz sv. Gorazda.

Ďalšie pamiatky
 - pri výskume na brehu rieky Handlovsky bol nájdený zuba žraloka, čo potvrdzuje hypotézu, že pred vyše 20 miliónmi rokov bol v týchto miestach morský záliv, čomu nasvedčujú aj ostatné nálezy: odtlačky rýb tzv. Clupeí, odtlačky listov subtropického rastlinstva ako fikusy, figovníky, škoricovníky a vavríny
 - stopy osídlenia v eneolite, doby bronzovej i v halštate

Ľudové remeslá a tradície

    Domácka výroba sa v minulosti zameriavala na spracovanie dreva. Najdlhšie sa z remesiel udržala výroba krpcov, väčšinou pre vlastnú potrebu. Dnes je obec jedným zo stredísk umeleckej výroby kraslíc. Zdobeniu kraslíc sa venujú Viera Korecová, Helena Kohútová, Gabriela Matiašková, Gabriela Tadialová, Pavlína Matiašková, Ľudmila Bátorová a Anna Ďurdinová. Z ďalších ľudových remeselníkov tu pôsobia Štefan Blaho – rezbár, Pavel Kabial – košikár a Jozef Blaho – umelecký stolár. Pôsobí tu aj folklórna skupina Dúbravka (1984).

Turistické zaujímavosti
 - na cintoríne sa nachádzajú 2 exempláre lipy malolistej. Výška je odhadom do 15 m a obvod kmeňa 260 resp. 325 m. Vyhlásené za CHPV v roku 1975.

Ponuka služieb: stravovanie, športové ihrisko, turistika, cykloturistika, poľovníctvo, rybolov, hubárčenie.
 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka