Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
RáztočnoHľadať
 
 

Triedenie odpadu - začíname

Triedenie odpadu

Mesto Handlová spoločne s obcami Ráztočno, Jalovec, Chrenovec – Brusno, Lipník, Veľká a Malá Čausa ešte v roku 2005 vypracovali spoločný projekt separácie komunálneho odpadu.
Separovanie odpadu povinne vyžaduje zaviesť zákon o odpadoch od roku 2010 v opačnom prípade bude štát uplatňovať značné sankcie voči samospráve a teda vlastne voči občanom. Vzhľadom na skutočnosť, že zavedenie separácie je časovo a finančne náročné je potrebné s ním začať čo najskôr a na jeho realizáciu pripraviť obyvateľov a peniaze. Keďže v rozpočtoch samospráv na túto akciu nie sú stále vytvárané potrebné prostriedky rozhodli sme sa požiadať štát o podporu na túto činnosť. Štát môže separáciu podporiť prostredníctvom Recyklačného fondu – RF.

Správna rada RF rozhodla  separáciu odpadu v našom regióne podporiť čiastkou takmer 6 mil. Túto sumu zároveň podmienila vyzbieraním ročne nasledovných množstiev odpadov : 172 ton skla, 151 ton plastov, 258 ton papiera, 22,5 ton viacvrstvových kombinovaných materiálov a 64,1 ton kovových obalov. Uvedené množstvá sú určite vysoké no treba si uvedomiť, že práve o takéto množstvo odpadu sa zaplatí menej na skládke za komunálny odpad.

Popri zvládnutí technickej, časovej stránky tejto etapy zavádzania separácie, ktorá sa plánuje ukončiť do 30. júna , je nie menej dôležitou stránkou oboznámenie obyvateľov regiónu čo ich v tejto súvislosti čaká teda informovať ich o samotnom priebehu separácie. Z dôvodu čo najlepšieho zvládnutia informovanosti obyvateľov sa v priebehu 3. týždňa tohto roku stretla pracovná skupina so zámerom navrhnúť a postupne realizovať všetky dostupné formy informovanosti obyvateľov regiónu. Aktívna účasť obyvateľov je v tomto prípade obzvlášť vítaná. Uvedomujeme si, že zmena takéhoto rozasahu sa dá úspešne zvládnuť len za aktívnej účasti všetkých obyvateľov v čo pevne dúfame.
 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka