Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
RáztočnoHľadať
 
 

Ráztočno

Ráztočno

Charakteristika obce


    Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1429 (Raztosnya). Obec leží v nadmorskej výške 365 m (stred obce), chotár sa rozkladá vo výške 346 – 892 m. Pôvodne mala charakter potočnej radovej dediny, dnes je hromadnou dedinou – ulicovkou. K obci patrí rekreačná oblasť Remäta (nadmorská výška 451 m), stredisko zimných i letných športov. V období rokov 1975 – 1990 k Ráztočnu patrila dnešná samostatná obec Jalovec.

Historické pamiatky

    Kostol Panny Márie (kat.) pôvodne ranogotický z obdobia rokov 1280 – 1300, upravený začiatkom 16. stor., rozšírený o prístavbu s vežou koncom 16. až začiatkom 17. stor., upravený a zaklenutý roku 1667, opravený 1865, obnovený 1988. Jednoloďová stavba so vstavanou vežou. Hlavný barokový oltár je z prvej tretiny 18. stor., doplnený v 2. polovici 18. stor.. Bočný oltár Božského Srdca barokový, z čias okolo roku 1700, pacifikál neskorobarokový z čias okolo 1800. Okolo kostola stál ohradný múr asi zo 16. stor., zbúraný okolo roku 1940. Na južnej stene sú vertikálne slnečné hodiny s ciferníkom deleným po celej hodine od 7. hodiny rannej do 5. hodiny popoludní. Predpokladaný vznik v roku 1667. Kostol je od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou.
    Mariánsky stĺp pred kostolom - kamenný stĺp s plastikou Immaculaty pochádza z 18. stor. Za národnú kultúrnu pamiatku bol vyhlásený v roku 1963.
    Kamenný kríž na hornom konci z roku 1905, od kamenárskeho majstra Böcka z Pelřimova.

Ďalšie pamiatky
- pod vrchom Horženovo sú valy pravekého pôvodu, nálezy črepov a nástrojov
- sídlisko a dielňa na výrobu silexových nástrojov lengyelskej kultúry z neolitu
- osídlenie ľudom púchovskej kultúry zo začiatku doby rímskej
- slovanské hroby z 10. – 11. stor.
- náhrobník padlým v 2. svetovej vojne na cintoríne
- obnovený partizánsky bunker v lokalite Humnište, sprístupnený 24. apríla 1974

Ľudové remeslá a tradície

    V 18. stor. tu vyrábali a predávali drevený domácky a remeselný tovar, bačovský riad, fujary a píšťalky a rozšírená bola najmä výroba metiel. Dnes v obci pôsobí spevácka skupina pri obecnom úrade a ľudová remeselníčka Tatiana Ivorová – tkanie.

Tradičné podujatia:

- Reprezentačný obecný ples (január)
- Fašiangy a pochovávanie basy (február)
- Oslavy SNP a Beh SNP (august)
- Memoriál Štefana Kotiana (november)


Turistické zaujímavosti
- v miestnej časti Remäta je vybudovaný areál SKI – centrum - stredisko športu pre zdravotne postihnutých a rekreačný areál

Ponuka služieb: stravovanie, ubytovanie, jazda na koni a záprahu, kúpalisko, lanovka, športové ihrisko, turistika, cykloturistika, poľovníctvo, hubárčenie


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka