Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
RáztočnoHľadať
 
 

MODRÁ - PAPIER

 

 

                                          MODRÁ - PAPIERJednou zo zložiek komunálneho odpadu, ktoré budeme v našej obci  triediť (separovať) sú papier a tzv. viacvrstvové kombinované materiály (VKM) tzn. napr. tetrapak obaly.

Separácia papiera zahŕňa, triediť a do zbernej nádoby zhromažďovať zmesový papier: noviny, časopisy, kartón, kancelársky papier, baliaci papier, krabice, obálky, prípadne staré knihy, ktoré pred uložením do zberných nádob zbavíme sponiek na spisy, plastovej lepiacej pásky, textilných alebo plastových súčastí.

Tieto druhotné suroviny vhadzujeme do zbernej nádoby MODREJ FARBY.
V prípade rodinných domov do modrého plastového vreca. Noviny, časopisy, kancelársky papier, výkresy je potrebné zviazať do balíka primerane veľkých rozmerov, ktoré bude nožné bez ťažkostí vhodiť cez otvor na veku MODREJ nádoby.
Balíky môžu byť zložené z rôznych druhov papiera tzn. noviny, časopisy, výkresy, kartón, kancelársky papier spolu. Kartón veľkých rozmerov rozrežeme na menšie časti a potom vložíme do zbernej nádoby alebo v (RD) do MODRÉHO vreca. Spolu s papierom triedime aj "tetrapakové" obaly z mliečnych výrobkov a ovocných nápojov. Napríklad obaly z džúsu, trvanlivého mlieka, smotany.

Tetrapakové obaly sa snažíme zbaviť zvyškov potravín, nápojov a plastových uzáverov, vypláchneme vodou, potom ich zlisujeme v rukách prípadne pristúpením na zemi.
Takto upravené ich vkladáme do zberných nádob MODREJ FARBY. Týmto spôsobom šetríme miesto v zbernej nádobe a zabránime vzniku nepríjemného zápachu.

Mierne znečistený papier popísaný, pokreslený, pomaľovaný vodovými farbami triedime ako plnohodnotnú druhotnú surovinu a ukladáme do zbernej nádoby spolu s ostatným zberovým papierom a VKM.

NETRIEDIME:
Vytriedený papier nesmie byť znečistený olejmi, zvyškami potravín a náterových hmôt. Takýto papier naďalej ukladáme do nádob na komunálny odpad, pretože nie je vhodný na ďalšie spracovanie.
Ďalej zatiaľ netriedime mastný papier, plata od vajíčok, fólie, celofán, obaly z kávy....


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka