Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
RáztočnoHľadať
 
 

Malý atlas kveteny Ráztočna

Malý atlas kveteny RáztočnaMalý atlas kveteny Ráztočna

Autorom publikácie Malý atlas kveteny Ráztočna je náš rodák J. P. Belianskych, vlastným menom Doc. Ing. Ján Poliak PhD. "Táto publikácia nie je ani reprezentačnou ani reprezentatívnou encyklopédiou. Vyšla, aby ľuďom v našej obci, ale nielen v nej, dala základný prehľad a znalosti z kveteny z ich chotára v čase, keď prostredníctvom turistiky a televíznych kanálov dobre poznajú flóru aj v najodľahlejších kútoch sveta a pritom mnohokrát nevedia a nepoznajú čo im rastie a kvitne či už z vnútornej alebo vonkajšej strany plota záhrady. Pritom len nedávno, pred pár desiatkami rokov, každý Ráztočan poznal a mnohokrát aj vedel pomenovať, čo mu kvitne v záhrade, na roli, lúke, medzi a v hore.

Hlavným kritériom pre výber rastlín do encyklopédie bolo to čo autora svojím vzhľadom, no najmä kvetom, na potulkách po chotári zaujalo, ale čo by zaujalo aj kohokoľvek iného. V mnohých prípadoch to bola obyčajná, skoro všade rastúca burina. Stačilo sa len bližšie pozrieť na jej neobyčajný a krásny kvet.

Druhým, nie podružným kritériom, bolo zachovanie domácich – miestnych názvov rastlín a to aj v prípade, že sa jedná o bežné, vo veľkej miere sa vyskytujúce rastliny.“

V prípade záujmu o uvedenú publikáciu si ju môžete zakúpiť na Obecnom úrade v Ráztočne - 5€/kus.


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka