Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
RáztočnoHľadať
 
 

Konkretizácia separovaného zberu odpadu

 
     Počnúc júlom 2006 sa Ráztočno zaradí spolu s celou handlovskou dolinou medzi tie obce Slovenskej republiky, ktoré pristúpia k separovaniu komunálneho odpadu. Je pravdou, že táto  separácia bude v začiatkoch len čiastočná, ale pretože postihne odpad, ktorý je najpočetnejší, najviditeľnejší a najviac zanešvárujúci naše životné prostredie, môže významne pomôcť k jeho očiste a skrášleniu.
    
    Spolupráca všetkých obyvateľov obce pri triedení odpadu a hlavne jeho správnemu pochopeniu a vykonávaniu môže byť aj významným ekonomickým prínosom, predovšetkým v znížení objemu vyvážaného odpadu a tým v znížení nákladov na jeho likvidáciu. Môže! Áno, ale len vtedy, ak my, obyvatelia tejto obce, pochopíme zmysel a spôsoby separácie.

 

Ako separovať ?

    Odpad budeme triediť doma ako riadni hospodári tak, že ho poukladáme do farebných vriec, ktoré nám bude poskytovať obecný úrad. Každá domácnosť bude dostávať 4 druhy farebných vriec:

MODRÉ - na papier a TETRAPACK
    Zo zberu vylúčime znečistený papier a naopak - obaly TETRAPACK vyčistíme a poskladáme podľa návodu.

ŽLTÉ - na plasty
    Sem patria predovšetkým fľaše typu PET, plastové kuchynské riady, bandasky na vodu a víno a podobne. Všetky tieto typy obalov sú objemné, a preto sa ich objem snažíme minimalizovať napr. fľaše typu PET stlačením, veľké nádoby rozrezaním, atď.
    Zo zberu vylúčime plastové nádoby znečistené jedlými olejmi, náterovými hmotam, ako aj plastové obaly z motorových olejov a iných mazadiel. Tieto obaly vkladáme do klasických smetných nádob.

ZELENÉ - na sklo
    Do týchto vriec vkladáme čisté fľaše a poháre z potravinárskych obalov. S týmito vrecami manipulujeme opatrne, pretože pri rozbití obalov by črepy mohli vrecia rozrezať a spôsobiť poranenie.
    Črepy, tabuľové sklo a obaly od riedidiel a náterových hmôt do vriec neukladáme.

SIVÉ - na kovové obaly
    Do týchto vriec odkladáme predovšetkým vyčistené plechovky z konzerv, piva a pod. Ostatné kovy odovzdávame do zberne.

 

Spôsob zberu

    Pri bytových domoch budú umiestnené zberné nádoby - kontajnery. Domácnosti v rodinných domoch koncom júna 2006 dostanú štyri farebné vrecia, ktoré budú vymieňané v zmysle kalendára zberu, ktorý dostane každá domácnosť. Vymieňanie plných vriec za prázdne budú robiť poverení pracovníci zberovej služby. Intervaly zberu sa budú upravovať podľa zvozových, poveternostných a množstevných podmienok.

 

Rozmiestnenie kontejnerov na triedený odpad

 Kontajnery na triedený odpad budú umiestnené nasledovne:

  1. pri bytovkách
  2. pri predajni COOP Jednota
  3. v Remäte

 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka