Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
RáztočnoHľadať
 
 

História a súčasnosť obce

     Stopy svojej prítomnosti na tomto území zanechal človek už v roku 1430. Osada pod názvom ROZKOCHNA patrila hradu Bojnice. Už v stredoveku bola mýtnou stanicou. Osada ležala na významnej obchodnej ceste, ktorá viedla z Kremnice cez Prievidzu. Z prelomu 10.-11.st. pochádzajú vykopané hroby, čo dokazuje, že Ráztočno sa vyvíjalo ako stará slovanská osada. V 16. st. bolo Ráztočno najväčšou osadou Handlovskej kotliny, v roku 1553 mala už 45 usadlostí. Základom živobytia obyvateľov bolo poľnohospodárstvo. Z obilnín sa tu pestovala raž, pšenica, jačmeň a ovos. Z remeselníkov pracovali v obci traja kováči, dvaja mlynári, piliar a obuvník. Bohatstvo okolitých lesov bolo príčinou, že tu rozvinuli svoju činnosť aj dve vodné píly. V obci sa nachádza významná kultúrna pamiatka – pôvodne ranogotický kostol z 13. st. zasvätený Blahoslavenej Panne Márii. Zaujímavou stavbou okrem kostola bola aj mýtnica postavená z kameňa a pálenej tehly. Obec Ráztočno prekonala veľký požiar v r. 1614, ktorému padla za obeť veľká časť dediny.

     Po skončení 2. svetovej vojny sa zmenil charakter obce. Bol postavený kultúrny dom, obchodné stredisko, pošta, knižnica, dom smútku na miestnom cintoríne a budova na železninej stanici, na ktorej však v nedávnej dobe došlo k zrušeniu jednej železničnej koľaje. Tým sa význam železničnej stanice v Ráztočne zdegradoval, pričom sa z nej stala  bezvýznamná zastávka na úrovni zastávky v Remäte. Sú to dokonca jediné dve zastávky na trati Prievidza - Horná Štubňa, na ktorých sa nevydávajú cestovné lístky.

Súčasnosť

V súčasnosti má obec Ráztočno 1 220 obyvateľov. Kultúrny život v obci je bohatý , konajú sa rôzne kultúrne podujatia pre dospelých, deti a mládež. Zabezpečujú sa spoločenské akcie, výročia štátnych sviatkov, významných dní a reprezentačných akcií (reprezentačný ples obce, silvestrovská  zábava,vianočné trhy s obecnou zabíjačkou, detský karneval...).

     V obci sa rieši aj otázka služieb. Svoje služby ponúkajú predajňa potravín, kvetinárstva, pošta a pohostinstvá. Obyvatelia majú možnosť využiť aj priestory kultúrneho domu a obecného klubu na rôzne rodinné oslavy a kary, taktiež Fitnes centrum pod obecným úradom.

     Pozornosť sa venuje aj výchove a vzdelávaniu detí a mládeže, ktoré zabezpečuje Základná škola s materskou školou, s vlastnou družinou a školskou jedálňou. Škola ponúka širokú krúžkovú činnosť (biatlon, stolný tenis a streľba zo vzduchovky).

     Každoročne sa v obci koná Beh SNP s medzinárodnou účasťou. K populárnym športom v Ráztočne patrí najmä futbal. V obci sa nachádza pekný futbalový štadión s kvalitným trávnikom a šatňami. Príroda poskytuje vhodné podmienky na rozvoj turistiky. Lyžiarske vleky a miestne klzisko ponúkajú možnosť pestovania zimných športov.

    


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka