Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
RáztočnoHľadať
 
 

Handlová

Handlová

Charakteristika mesta

    Prvá písomná zmienka o Handlovej  pochádza z roku 1376. Chotár sa rozprestiera v nadmorskej výške 385 – 1169 m. Mestské práva získala v roku 1839. Do roku 1945 mala výrazný podiel obyvateľstva nemeckej národnosti a bola najväčším sídlom regiónu hornej Nitry. V chotári mesta sa nachádzajú zásoby hnedého uhlia, ktorého priemyselná ťažba má nepretržitú tradíciu od roku 1909. Dnes tvoria sídelnú štruktúru mesta Handlová aj pôvodne samostatné obce Morovno (prvá zmienka 1553) a Nová Lehota (prvá zmienka 1487), pripojené v roku 1976. Krásna parková výzdoba vyniesla mestu Handlová titul „Mesto kvetov“.


Historické pamiatky


    Kostol sv. Kataríny (kat.), postavený v gotickom slohu v druhej polovici 14. storočia. Pôvodne mal len jednu loď s polygonálnym uzáverom presbytéria a predstavanú vežu (45 m). Obnovený 1603, 1710 čiastočne barokizovaný. Pre potreby rýchlo rastúceho počtu obyvateľov začiatkom 20. storočia bol rozšírený v roku 1941 priečne postavenou halou nového kostola, so zachovaním veže a presbytéria. Pri prechode frontu bol kostol ťažko poškodený (1945). V pôvodnej orientácii bol obnovený v roku 1958. Najnovšie úpravy sú z roku 1996. Z pôvodného inventáru sa zachovali gotické monštrancie z 15. stor. Vnútorné zariadenie a oltár sú z novších čias. Veža s arkádovým prechodom a šindľovou baňou patrí k najkrajším na Slovensku. Sú v nej tri zvony.    

     Kostol Dobrého pastiera (kat.), kamenná stavba s dvoma kaplnkami pochádza z roku 1941. Vnútorné zariadenie je z čias stavby.
    Kaplnka sv. Jána Nepomuckého, v centre mesta, na námestí, neskorobaroková stavba z 2. polovice 18. stor.
     Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie na Dolnom konci, prícestná kaplnka s predstavanou vežou, neskoroklasicistická z 2. pol. 19. stor. V interiéri je ústredná ľudová plastika Piety z čias stavby.
    Kostol sv. Mikuláša biskupa (kat.) v časti Nová Lehota, jednoloďový, barokovo-klasicistický z roku 1785, postavený čiastočne na starších , neskorogotických základoch, písomne doložený v záznamoch z 15. storočia.
    Kaplnka sv. Vendelína v Novej Lehote, klasicistická stavba z roku 1847, plastika z 19. stor.         Kaplnka sv. Michala v miestnej časti Morovno, s predstavanou vežou, bola postavená v roku 1902, zariadenie je z 20. storočia.


Ďalšie pamiatky
 
 - zoologické a botanické nálezy fauny a flóry z obdobia treťohôr v uhoľných slojoch
 - popolnicové pohrebisko ľudu lužickej kultúry z doby bronzove
 - nález pokladu z doby bronzovej
 - kamenné domy z 2. polovice 19. stor. v nemeckom stýle
 - stavby a zariadenia na ťažbu a úpravu uhlia majú kontinuitu od začiatku 20. storočia
 - pamätník obetiam 1. a 2. svetovej vojny na cintoríne
 - pamätník obetiam banskej činnosti na cintoríne (1997)


Múzeá a galérie
 
Súkromné múzeum a galéria majstra rezbára Jána Procnera.
Muzeálna expozícia dejín a kultúry Nemcov žijúcich v meste Handlová.
Unikátna podzemná galéria Bazalt.
Výstava diel akademického maliara Rudolfa Cigánika v Hoteli  Baník na Námestí baníkov.


Turistické zaujímavosti
 
- v susedstve kostola v časti Nová Lehota sa nachádzajú dva vzácne exempláre cudzokrajných drevín – sekvoja obrovská, s výškou asi 20 m a priemerom koruny 10 m, vysadená v roku 1843 a tis vysoký 9 m, s dvomi kmeňmi. Obidva exempláre sú od roku 1975 chránené.
 - v časti Morovno je agroletisko pre potreby poľnohospodárstva
 - prvá zmienka o handlovskom uhlí je z roku 1784 - priemyselná ťažba uhlia začala v roku 1909
 - v meste sa udržiava tradícia baníckych jarmokov
 - pre deti je určená tradičná Cesta rozprávkovým lesom a podujatie Deň pre rodinu a indiánske mestečko Geronimo
 - V blízkosti mesta sa nachádza rekreačné stredisko Remäta s  vybudovaným športovým areálom pre zimné i letné športy a turistiku, vrátane cykloturistiky.
 
Ponuka služieb:  stravovanie, ubytovanie, prvá pomoc, polícia, múzeá, galéria, krytý bazén, fitness, sauna, športová hala, športové ihriská, kolkáreň, rybolov, poľovníctvo, turistika, cykloturistika, alpinizmus.


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka